50 % rabat BLACK FRIDAY do 29.11.2024

Niezbędne narzędzia

  1. Wiadro
  2. Wałek malarski
  3. Pędzel do kleju
  4. Ołówek
  5. Poziomica
  6. Linijka albo metr
  7. Nóż biurowy
  8. Miękka gąbka
  9. Rolka dociskowa

Przygotowanie do montażu

  1. Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie sprawdzić, czy dostarczona tapeta odpowiada zamówieniu. W tym celu warto rozwinąć wszystkie pasy, ułożyć je obok siebie i skontrolować, czy wzór dobrze się łączy, kolory są zgodne, a także czy na tapecie nie ma widocznych uszkodzeń. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy przerwać montaż i natychmiast skontaktować się z działem obsługi klienta Studia TopWalls. Tapeta, która została już zamontowana, nie podlega reklamacji.

  2. Tapetowanie należy rozpocząć dopiero po zakończeniu wszystkich prac remontowych, w uporządkowanym wnętrzu. Podczas nakładania tapety nie należy wprowadzać zmian temperatury i nie wietrzyć pomieszczenia. Optymalna temperatura do tapetowania wynosi od 15°C do 35°C. Gniazdka oraz włączniki muszą być zamontowane bez osłon. Otwory na lampy, obrazy oraz inne ozdoby na ścianach powinny być wykonane wcześniej.

  3. Przed rozpoczęciem prac powierzchnia ściany musi być sucha, czysta, odtłuszczona i równa, a w razie potrzeby także zagruntowana. Nowo pomalowane ściany lub świeże tynki należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Ściany wcześniej pokryte tapetą muszą być starannie oczyszczone z pozostałości okładziny i kleju. Do usunięcia starej tapety można zastosować specjalny płyn. Wszystkie nierówności, głębokie pęknięcia oraz uszkodzenia w tynku powinny zostać wypełnione gipsem i wygładzone. Wcześniej malowane ściany wymagają dokładnego umycia i odtłuszczenia. Jeśli farba się łuszczy, trzeba usunąć wszystkie warstwy aż do tynku. Ubytki i zniszczenia należy wypełnić gipsem i wyrównać.

  4. Po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu ściany można przystąpić do gruntowania. Gruntowanie należy wykonać co najmniej dzień przed planowanym montażem. Przed przystąpieniem do gruntowania, warto wykonać próbę, aby sprawdzić, czy preparat wnika w powierzchnię. Jeśli pozostaje na wierzchu, nie powinno się kontynuować gruntowania. Nakładanie tapety można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu gruntu.

Cenne wskazówki

  • Nieodpowiednie przygotowanie powierzchni może prowadzić do odklejania się tapety.
  • W przypadku ciemnych tapet, można lekko zabarwić krawędzie tapety odpowiednim kolorem, aby ukryć jasne połączenia.
  • Nadmiar kleju należy usunąć przed jego wyschnięciem, aby uniknąć widocznych śladów na połączeniach.
  • Tapet nie należy przyklejać na wilgotnych ścianach. Trzeba poczekać, aż powierzchnia będzie całkowicie sucha.
  • Nie wolno przyspieszać naturalny proces wysychania tapety oraz używać urządzenia nawiewowe w celu skrócenia tego czasu.
  • Tapety nie należy przesuwać po nałożeniu na ścianę. W przypadku nieprecyzyjnego przyklejenia, usuń pasek i powtórz aplikację.

Przygotowanie kleju

  1. Przy stosowaniu kleju do tapet od Studia TopWalls wymagana ilość wody dla jednej saszetki (80gr) wynosi 1.7 litra.
  2. Do wiadra z zimną wodą należy stopniowo dodać zawartość całej saszetki, stałe mieszając, aby uzyskać efekt wiru.
  3. Po połączeniu kleju z wodą całość mieszamy jeszcze 2 minuty - do otrzymania jednolitej konsystencji.
  4. Po upływie 15 minut należy ponownie zamieszać gotowy roztwór.

Uwaga: W przypadku zakupu kleju od innego producenta należy przestrzegać instrukcji zamieszczonych na opakowaniu.

Tapetowanie

Klej musi być aplikowany bezpośrednio na ścianę. Tapet nie wolno smarować klejem.

  1. Step 1

    Przed rozpoczęciem tapetowania konieczne jest precyzyjne oznaczenie ściany. Używając poziomicy, należy narysować na ścianie pionową linię w odległości nie większej niż szerokość brytu tapety. Te oznaczenia posłużą jako przewodnik, ułatwiając prawidłowe ustawienie pierwszej rolki tapety na ścianie.

  2. Step 2

    Ścianę należy pokryć cienką warstwą kleju przy użyciu pędzla lub wałka, rozprowadzając go na powierzchni nieco szerszej niż nakładany pas tapety. W szczególności, na krawędziach tapety, warto nałożyć minimalną ilość kleju, aby zapobiec jego wypływaniu. Klej powinien być nakładany stopniowo, aby nie dopuścić do jego wyschnięcia przed przyklejeniem tapety.

  3. Step 3

    Pasy tapety powinny być nakładane od góry, precyzyjnie przylegając do wcześniej narysowanej pionowej linii. Tapetę należy mocno docisnąć przy użyciu rolki dociskowej. Aby uniknąć ewentualnych pęknięć na tapecie, należy zapobiegać tworzeniu się zagnieceń.

  4. Step 4

    Aby usunąć pęcherzyki powietrza, należy użyć szpatułki, przesuwając je od góry do dołu oraz od środka ku brzegom. Należy także delikatnie zetrzeć nadmiar kleju przy użyciu czystej, lekko wilgotnej gąbki, zaraz po nałożeniu każdego pasa tapety, aby zapobiec jego wysychaniu.
    Uwaga: Staraj się nie pocierać powierzchni; usuwaj klej delikatnymi, lekkimi ruchami.

  5. Step 5

    Przy nakładaniu kolejnego brytu uważaj na długość rolki. Dla rolek o długości mniejszej niż 3m niezbędne jest ich dokładnie dopasowanie, tak aby nie było szczelin pomiędzy brytami. Dla rolek dłuższych niż 3m bryty muszą zachodzić na siebie na 5 cm. Po przyklejeniu kolejnego brytu należy odciąć pod linijką dwa nachodzące na siebie pasy tapety na środku połączenia (lub wzdłuż jego krawędzi), a następnie je usunąć.

  6. Step 6

    Po przyklejeniu wszystkich pasków nadmiar tapety odcina się ostrym nożem biurowym.
    Uwaga: Przed oceną ostatecznego rezultatu, trzeba odczekać 24 godziny, aż klej całkowicie wyschnie. W tym czasie należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu nie było przeciągów.